نحوه پذیرایی در تالار عروسی

انواع پذیرایی در تالار عروسی؛ راهنمای انتخاب منوی غذایی

آیا به هنگام انتخاب تالار عروسی دنبال ویژگی‌هایی میگردید که مراسم عروسیتان را خاص و ویژه کند؟ یکی از فاکتورهای مهم برای خاص بودن مراسم، نحوه پذیرایی در تالار میباشد که قبل از رزرو تالار باید به دقت بررسی شود. بخش پذیرایی از مهمانان قسمت جذاب و دلپذیر هر جشن و مهمانی است که شاید بیشتر از بخش های دیگر در ذهن مهمانان باقی بماند.

نحوه پذیرایی و استفاده از منوی غذایی متنوع، طوری که به مذاق همه خوش بیاید، توجه مهمانان را به خود جلب خواهد کرد. حال در این میان ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که در نحوه پذیرایی لاکچری از مهمانان به چه نکاتی باید توجه کرد؟ در ادامه همراه ما باشید تا به سوال های ذهنی شما پاسخ دهیم.

اصول پذیرایی از مهمانان در تالار

در انتخاب منو مراسم عروسی در تالار به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

قبل از رزرو تالار و انتخاب منوی غذایی مراسم، در اولین قدم باید تعداد مهمان های خود را مشخص کنید. اگر جزو افرادی هستید که بودجه محدودی دارید، پس باید به تعداد مهمان های دعوت شده نیز توجه کنید. منوی تالارهای عروسی معمولاً تنوع زیادی دارد. بهتر است قبل از انتخاب نوع منو و غذاها، رده سنی مهمان هایتان را در نظر بگیرید.

برای مثال برای مهمان های با سن زیاد غذاهای سنتی و با سبزیجات تازه انتخاب کنید. مهمان های جوان بیشتر به غذاهای فست فودی و فرنگی تمایل زیادی دارند. استفاده از تنوع در منوی غذایی برای مهمان هایتان لذت بخش و رضایتمند خواهد بود. برای اینکه نوع پذیرایی شما در مراسم عروسی تان به سبک لاکچری و اعیانی باشد لازم است به نکات زیر توجه کنید:

 • توجه به سلیقه مهمان ها
 • تزیین خاص غذاها و میزها به هنگام پذیرایی در تالار عروسی
 • انتخاب منو با توجه به فصل و آب و هوا

نکات مهم در انتخاب منوی عروسی

حال در ادامه به توضیح هر یک از موارد ذکر شده خواهیم پرداخت تا شما را در برگزاری هر چه بهتر جشن عروسیتان یاری کنیم. هر چه دقت و سلیقه زیادی در موارد ذکر شده به خرج دهید، مراسمتان متفاوت و زیباتر خواهد بود.

توجه به سلیقه مهمان ها

به هنگام برگزاری مراسم عروسی یا یک مهمانی بزرگ در انتخاب منو باید سلیقه غذایی مهمان هایتان را در نظر بگیرید. غذاهای محبوب ایرانی و فرنگی که مورد پسند همگان است، آنها را در منوی عروسی جا دهید. همچنین ممکن است برخی از مهمانان گیاه خوار باشند یا بیماری خاصی داشته باشند که در این صورت باید به هنگام انتخاب و سرو غذا آنها را نیز در نظر بگیرید. با اقدام به چنین کاری می‌توانید نهایت احترام خود را به مهمانان حاضر در جشن عروسی تان ابراز کنید و خاطره های دلنشینی برای آنها بسازید.

تزیین خاص غذاها و میزها به هنگام پذیرایی در تالار عروسی

تزیین و دیزاین دسرها، سالادها، غذاهای اصلی و نحوه چیدمان آنها از جذاب ترین و باشکوه ترین قسمت پذیرایی در تالار میباشد. بنا به تحقیقات انجام گرفته ثابت شده‌است که تزیین زیبای غذاها با استفاده از ظروف شیک بر سر میز غذا خوری باعث میشود که افراد با لذت بیشتری به صرف غذا مشغول باشند و با اشتهای زیادی غذای خود را میل کنند.

برای اینکه مراسم عروسی شما به شکل لاکچری و مجلل برگزار شود و تمامی جزئیات جشن عروسیتان باهم هماهنگی و همخوانی داشته باشد، در انتخاب رنگ ظروف پذیرایی و تزیین میزها و جایگاه عروس و داماد، دقت و سلیقه کافی به خرج دهید.

تزیین خوردنی های عروسی

انتخاب منو با توجه به فصل و آب و هوا

از یاد نبرید که به هنگام انتخاب منوی غذایی و نوشیدنی ها برای مراسم عروسی تان شرایط فصلی و آب و هوا را در نظر بگیرید. برای مثال در فصول گرم سال استفاده از چای، نسکافه و سایر نوشیدنی های گرم مناسب نیست و قطعاً چشم مهمانان به دنبال نوشیدنی های سرد خواهد بود. به همین منظور می‌توان از نوشیدنی های خنک و طبیعی مثل انواع آبمیوه ها استفاده کرد. برعکس در زمستان نیز استفاده از نوشیدنی های گرم توصیه می شود.

قسمت های مختلف پذیرایی در جشن عروسی

پذیرایی مراسم عروسی بخش های گوناگون و مختلفی دارد و فقط شامل شام نیست. بنابراین باید به هنگام انتخاب در آنها دقت کافی بخرج دهید. معمولاً پذیرایی از مهمانان به طور تمام و کمال به عهده تشریفات تالار می باشد. بنابراین فراموش نکنید که قبل از رزرو تالار عروسی حتماً لیستی از منوی غذایی آنها را درخواست کنید و به دقت بررسی نمایید تا متناسب با بودجه خود بهترین و خاص ترین منو را برگزینید.

نحوه پذیرایی از مهمانان در تالار عروسی سه بخش اصلی دارد که قبل از شام، خود شام و نیز پذیرایی بعد از شام را شامل میشود. در ادامه به توضیح هر کدام از آنها میپردازیم.

پذیرایی از مهمانان قبل و بعد از شام

معمولاً پذیرایی پیش از شام شامل خوراکی های سبک و یا به عبارت دیگر پیش غذاهایی است که تا قبل از سرو شام از مهمانان پذیرایی می شود. این خوراکی ها شامل نوشیدنی های خنک مانند انواع آبمیوه ها و همچنین مینی ساندویچ ها و فینگرفود ها می باشد. بعد از صرف شام زمان سرو دسرها فرا می رسد که معمولاً افراد جوان به آنها علاقه بیشتری نشان میدهند.

در آخر مراسم عروسی، عروس و داماد با بریدن کیک و همراه با آبمیوه و نوشیدنی از مهمان های خود پذیرایی می کنند. همچنین در طول مراسم نیز مهمان ها می توانند هر موقع دلشان خواست با میوه و شیرینی هایی که روی هر میز گذاشته شده از خود پذیرایی کنند.

سرو شام عروسی

مفصل ترین بخش پذیرایی از مهمانان در مراسمات عروسی مربوط به سرو شام می‌باشد. برای سرو شام به هنگام پذیرایی از مهمانان در تالار عروسی، روش های متنوعی وجود دارد. با توجه به نوع انتخاب منوی غذایی از طرف شما، تیم پذیرایی تالار، میزها را برای استقبال ویژه از مهمان هایتان آماده میکنند. در ادامه به بیان انواع روش های سرو شام خواهیم پرداخت.

بخش های مختلف پذیرایی از مهمانان در تالار

بررسی انواع پذیرایی در تالار عروسی

اگر قصد برگزاری مراسم عروسی شیک و لاکچری را دارید و همچنین دوست دارید که زیبایی و تک بودن جشن عروسی شما برای همیشه در ذهن ها باقی بماند، باید بکوشید که بهترین تالار با خاص ترین ویژگی ها را انتخاب کنید. بخش پذیرایی شام عروسی جزو یکی از قسمت های مهم در هر مراسم عروسی است که به شکل های مختلفی سرو میشود. از جمله آنها میتوان به سلف سرویس، تک پرس، دیس پرس اشاره کرد. برای آشنایی با شیوه سرو در هر کدام، در ادامه همراه ما باشید.

سرو غذا به صورت تک پرس

این نوع از سرو غذا برای پذیرایی از مهمانان توصیه نمیشود. زیرا در این روش مهمانان در انتخاب غذای مورد علاقه خود دستشان باز نیست و کارکنان تالار پکیج های غذایی از قبل تعیین شده مانند سالاد، دسر، ماست، غذا و نوشیدنی های تک نفره را برای مهمانان تحویل میدهند. شاید بتوان گفت که مزیت این روش ،کم هزینه و مقرون به صرفه تر بودن آن است. البته باید به طور دقیق هزینه ها را برآورد کرد و در صورت یکسان بودن هزینه آن با سرو به صورت دیس پرس، اولویت با شام عروسی دیس پرس باشد.

شام عروسی به صورت دیس پرس

نحوه سرو غذای عروسی به صورت دیس پرس از لحاظ هزینه تقریبا برابر با هزینه سرو شام به صورت تک پرس میباشد. اما تفاوتی که دارند این است که این روش هم محترمانه تر است و هم تا حد زیادی از به هدر رفتن غذا جلوگیری میکند.

در این روش هم همانند سرو غذا به صورت تک پرس، پرسنل به تعداد هر نفر سالاد، نوشیدنی، ماست و… روی هر میز قرار میدهند. با این تفاوت که بجای سرو غذا به صورت تک نفره، غذاها به صورت دیس روی میز قرار میگیرند تا هر فردی به مقدار نیازش غذا بکشد. به هنگام سرو غذا به صورت دیس پرس معمولا دو یا چند غذای اصلی برای شام مهمانان تدارک دیده میشود.

روش های مختلف پذیرایی در تالار

انتخاب شام عروسی به سبک سلف سرویس برای پذیرایی در تالار

برای مهمان ها دلپذیر ترین و هیجان انگیز ترین نوع پذیرایی در تالار، سرو شام به سبک سلف سرویس می‌باشد. برای صرف شام مهمان ها در مراسم عروسی به صورت سلف سرویس، معمولا سالن مجزایی در نظر گرفته میشود.

در آنجا پرسنل پذیرایی، روی میز ها را از انواع غذا های متنوع و همه پسند پر میکنند تا هر کس متناسب با سلیقه خود غلای مورد علاقه‌اش را میل کند. در کشور ما سرو عذا به صورت سلف سرویس پر هزینه تر از سایر گزینه ها است ولی در عوض حال و هوای خاص و لاکچری به جشن عروسی شما خواهد بخشید.

سخن پایانی

امروزه با برگزاری مراسمات عروسی در تالارها، بخش اعظمی از برنامه ریزی و تدارکات جشن عروسی مانند پذیرایی از مهمان ها به عهده تالار میباشد که این امر کار عروس و داماد را تا حد زیادی راحت میکند. تالارها اجرا کننده خواسته های شما هستند و انتخاب نحوه پذیرایی در تالار به عهده شما زوجین میباشد.

فراموش نکنید که سبک پذیرایی از مهمان در جشن عروسیتان باید با دقت انتخاب شود تا برای مهمانان هم حس ارزشمند بودن بدهد و هم تازگی داشته باشد که ما به تمامی نکات لازم در این راستا اشاره کردیم.

5 پاسخ
  • modir
   modir گفته:

   آیتم های پذیرایی در تالار عروسی به انتخاب عروس و داماد می باشد البته هستند تالارهایی که برخی از آیتم ها را اجباری می کنند و یا برخی را به هیچ وجه قبول نمی کنند.

   پاسخ
 1. Mahsa
  Mahsa گفته:

  یه مورد دیگ بنظرم برای هر میز تعدادی ظرف یکبار مصرف در نظر گرفته بشه که مهمان ها در صورت میل نداشتن بتونن اضافخ غذاشونو ببرن ک در این صورت از اسراف هم تا حد زیادی جلوگیری میشه

  پاسخ
  • modir
   modir گفته:

   کاربر عزیز
   نکته بسیار جالبی را متذکر شدین اما این جزء سرویس های ارائه شده است نه منوی غذا و یا انتخاب منو
   با این وجود ما حتما در مقالات بعدی که مربوط به امکانات و سرویس های ارائه شده در هنگام صرف غذا می باشد حتما اشاره خواهیم کرد
   سپاس

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *